Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia to jeden z zasadniczych elementów realizacji inwestycji a jej uzyskanie i zawarte w niej zapisy otwierają drogę do uzyskania pozwolenia na budowę. Dobre opracowanie decyzji środowiskowej to trudne wyzwanie – jest ona bowiem uzyskiwana na wczesnym etapie realizacji zamierzenia inwestycyjnego a jednocześnie określa ramy w jakich będzie mógł być prowadzony późniejszy biznes.
Ofertę kierujemy do inwestorów krajowych i zagranicznych zainteresowanych realizacją nowych inwestycji.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma na celu określenie sposobu realizacji przedsięwzięcia aby możliwie w najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływało ono na środowisko – zarówno na etapie jego realizacji jak i eksploatacji. Istotą procesu udzielania takiej decyzji jest prowadzona przez prowadzący postępowanie urząd ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymagana jest dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko:
- zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (tzw. Grupa 1)
- potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (tzw, Grupa 2)
Analiza porealizacyjna
W określonych przypadkach dla planowanego przedsięwzięcia może zostać nałożony obowiązek przeprowadzenia analizy porealizacyjnej. Jest to opracowanie o charakterze zbliżonym do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko przy czy w odróżnieniu od tego pierwszego – realizowane jest po zakończeniu procesu inwestycyjnego. Celem jest określenie czy faktyczna skuteczność zastosowanych rozwiązań minimalizujących oddziaływanie na środowisko zgodna jest z założeniami przyjętymi na wcześniejszych etapach planowania inwestycji.
Procedura oceny oddziaływania na środowisko przebiega odmiennie, zależnie od tego czy planowane przedsięwzięcie klasyfikowane jest jako zawsze znacząco oddziaływujące na środowisko czy też potencjalnie znacząco oddziaływujące na środowisko. W praktyce proces opracowania stosownego wniosku obejmować może:
- w przypadku przedsięwzięć z tzw. Grupy 1: określenie zakresu i stopnia szczegółowości raportu oddziaływania na środowisko (tzw. ROŚ) przez organ prowadzący postępowanie oraz opracowanie takiego raportu
- w przypadku przedsięwzięć z tzw. Grupy 2: opracowanie karty informacyjnej projektu (tzw. KIP) oraz fakultatywnie (tylko o ile organ prowadzący postępowanie stwierdzi taką potrzebę) raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (tzw. ROS)
Sporządzenie analizy porealizacyjnej ma charakter kompleksowy i obejmuje m.in.:
- sprawdzenie czy cele odnoszące się do zagadnień środowiska wyznaczone w projekcie zostały osiągnięte
- kontrolę mającą na celu określenie czy eksploatacja przedsięwzięcia odpowiada zaakceptowanym standardom i praktykom ochrony środowiska
- określenie czy procedury kontrolne są właściwe i zapewnią spełnianie wymagań środowiskowych także w przyszłości
- wskazanie ewentualnych błędów realizacyjnych mogących skutkować zwiększoną uciążliwością dla środowiska
Istnieje możliwość upoważnienia przedstawiciela firmy LEMITOR do reprezentowania Zleceniodawcy w postępowaniu administracyjnym prowadzonym w związku z opracowaniem raportu co przyspiesza całą procedurę i oznacza mniejszą uciążliwość dla Klienta.
Dzięki wielu latom zbieranych doświadczeń, specjaliści Pracowni Konsultingowej LEMITOR zapewniają wysoką jakość merytoryczną prowadzonych prac i sprawną ich organizację. Usługa ma charakter kompleksowy i obejmować może również aktywny udział w stosownej procedurze administracyjnej.
Usługi świadczone są przez specjalistów Pracowni Konsultingowej LEMITOR posiadającej certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z normą PN-EN/ISO 9001 wydany przez TÜV NORD Polska oraz System Zarządzania Środowiskowego zgodny z normą PN-EN/ISO 14001.
Sprawdź kompetencje
Certyfikaty
Certyfikaty ISO 9001 i ISO 14001
Pracownia Konsultingowa LEMITOR wdrożyła i stosuje system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001 oraz system zarządzania środowiskowego zgodny z ISO 14001. Zapewnia to, że usługi doradcze świadczone są z uwzględnieniem zasad jakości w tym w szczególności: zorientowania na klienta, zaangażowania ludzi i ciągłego doskonalenia jak również z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska i działań ukierunkowanych na ograniczanie zużycia surowców i energii.