LEMITOR realizuje się na wielu płaszczyznach i jedną z nich jest współpraca w ramach programu LIFE Tree Check, w którym pełnimy rolę partnera projektu. Program ma na celu przede wszystkim przeciwdziałanie wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi oraz wdrażanie rozwiązań, które pomogą łagodzić ich skutki. Jednym z naszych osiągnięć w tym obszarze jest współpraca przy tworzeniu aplikacji Tree Check App, która odniosła zwycięstwo w kategorii Działania na rzecz klimatu.
Program LIFE Tree Check (LTCH)
Celem tego proekologicznego programu jest wparcie administracji oraz zarządców terenów zielonych w skutecznym reagowaniu na wyzwania wynikające ze zmian klimatycznych. Projekt LTCH koncentruje się na miastach Europy Środkowej, pomagając im stawić czoła coraz bardziej odczuwalnym skutkom zmian klimatycznych. Podejmowane kroki są skoncentrowane przede wszystkim na działaniach adaptacyjnych do zmian klimatu.
Ponadto, fundacja organizuje coroczny konkurs na Europejskie Drzewo Roku, który promuje świadomość ekologiczną oraz ochronę zasobów przyrodniczych. Zwycięzcą ostatniej edycji został dwustuletni buk zwyczajny (Fagus sylvatica) znajdujący się w ogrodzie botanicznym Arboretum Wojsławice.
Miejska wyspa ciepła (MWC)
Zmiany klimatu są uważane za jedno z największych wyzwań w nadchodzących latach, ponieważ wpływają na całe ekosystemy. Wśród szczególnie zagrożonych są ośrodki miejskie, charakteryzujące się dużą gęstością zaludnienia. Na ich terenie może występować zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła (MWC), któremu w ramach projektu LTCH staramy się zapobiegać. LTCH to wreszcie działania związane ze zwiększeniem wydajności i skuteczności procesów planowania i podejmowania decyzji związanych z zieloną oraz błękitną infrastrukturą. Misją wszystkich uczestników projektu jest wszak przeciwdziałanie skutkom związanym z MWC, która występuje wraz z falami upałów, powodując różnicę temperatur w stosunku do otaczających obszarów wiejskich. Poprzez takie działania LTCH dąży do ochrony miast przed nadmiernym nagrzewaniem się oraz poprawy warunków życia ich mieszkańców.
W ramach naszej współpracy z ramach LIFE Tree Check realizowaliśmy warsztaty pt. „Jak zwiększyć potencjał adaptacyjny inwestycji miejskich?”. Wydarzenie było skierowane do przedstawicieli samorządu lokalnego, kierowników administracji miejskiej, urzędników odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację miejskich projektów inwestycyjnych oraz osób zajmujących się w swojej działalności zielenią obszarów miejskich. Warsztaty pozwoliły nie tylko zaprezentować problemy, z którymi należy się zmierzyć, ale i omówić możliwe kierunki ich rozwiązania w zakresie zieleni w mieście.
LIFE Awards 2024
Wzięliśmy udział w tworzeniu aplikacji Tree Check App, dzięki której w zasięgu ręki każdy z nas ma możliwość pogłębienia swojej wiedzy związanej z zielenią miejską i jej kluczową rolą w środowisku. Projekt został dostrzeżony i doceniony, zdobywając nagrodę w kategorii „Działania na rzecz klimatu”!
Oprogramowanie umożliwia sprawdzanie i rozpoznawanie drzew oraz informuje o ich właściwościach, skupiając się głównie na ich efekcie chłodzenia. Ideą Tree Check App jest zwiększenie świadomości społeczeństwa i ochłodzenie swoich miast przy pomocy dobrej zabawy. Użytkownicy mogą modelować wpływ nasadzeń na temperaturę w danej lokalizacji, uzyskując informacje na temat ilości wody, jaką drzewo odparowuje latem, powierzchni cienia, jaką zapewniają liście oraz wpływu na otaczające środowisko. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, w tym sztucznej inteligencji, aplikacja umożliwia wykonywanie zdjęć i analizę danych w czasie rzeczywistym. Choć rozwiązanie skierowanie jest głównie do projektantów, architektów, urbanistów, zarządców terenów zielonych i wykonawców inwestycji związanych z nasadzeniami zieleni każdy może pobrać aplikację na swojego smartfona (dostępna na systemy Android i iOS) i aktywnie uczestniczyć w przeciwdziałaniu zachodzącym zmianom klimatu.