Przesłanki dla wykonania oceny stanu środowiska mogą mieć różną naturę. W przypadku raportu początkowego są nią bezpośrednio przepisy prawa ochrony środowiska obligujące do uwzględnienia takiego opracowania na etapie uruchamiania instalacji nowej lub istotnie zmienionej. Środowiskowe Due Diligence (Environmental Due Diligence / EDD) to natomiast przejaw przezorności inwestora zmierzającego do oceny ryzyk planowanej transakcji fuzji lub przejęć (Mergers&Acquisitions / M&A).
Ofertę kierujemy do prowadzących działalność gospodarczą oraz inwestorów zainteresowanych rozwojem dotychczasowego lub nowego biznesu.
Raport początkowy wykonuje się w przypadku gdy zmiana instalacji spowoduje wykorzystywanie, produkcję lub uwalnianie substancji powodującej ryzyko oraz występuje możliwość zanieczyszczenia gleby, ziemi lub wód gruntowych na terenie zakładu. Celem jest określenie stanu środowiska przed uruchomieniem planowanej działalności (tj. stanu „początkowego”) tak, aby na etapie dalszej eksploatacji i likwidacji instalacji było możliwe dokonanie oceny na ile prowadzona działalność przyczyniła się do pogorszenia jakości analizowanego obszaru. Często niedocenianym aspektem procedury sporządzania raportu początkowego i końcowego jest fakt, że opracowanie takie stanowić może swoistą polisę zabezpieczającą przedsiębiorcę przed nieuprawnionymi zarzutami spowodowania szkody w środowisku! Zakres usług jest ściśle dostosowany do ustalonego zakresu i może obejmować:
- analizę czy sporządzenie raportu jest wymagane
- kompleksowe opracowanie raportu początkowego
Środowiskowe Due Diligence (Environmental Due Diligence / EDD) to de facto cały proces zmierzający do oceny warunków środowiskowych oraz powiązanych z nimi ryzyk zidentyfikowanych dla danej nieruchomości. Proces może być przeprowadzany na wniosek właściciela czy też inwestora zainteresowanego eksploatacją lub zakupem nieruchomości. W praktyce EDD obemować może zarówno nieruchomości typu „greenfield” jak i – często będące złożonym wyzwaniem – tereny typu „brownfield”. Zakres samego raportu w każdym przypadku ustalany jest indywidualnie z Klientem i najczęściej obejmuje:
- ocenę wrażliwości środowiska otoczenia
- obecność obszarów chronionych
- historyczne użytkowanie terenu
- ocenę potencjalnego zanieczyszczenia gleb i wód
- inne zidentyfikowane ryzyka środowiskowe uwzględniające specyfikę nieruchomości
Pracownia Konsultingowa LEMITOR korzysta w tym zakresie z procedur nakreślonych przez normę ASTM i w praktyce badanie EDD przyjmuje zakres:
- badanie fazy 1 oparte na ogólnodostępnych danych (Environmental Site Assessment ESA Phase 1)
- badanie uzupełniającej fazy 2 obejmujące wykonanie badań terenowych (Environmental Site Assessment ESA Phase 2)
Praktyka sporządzania EDD daje szerokie pole dla stosowania indywidualnie wypracowanych metodyk opracowania raportu. Dlatego w każdym przypadku możliwe jest wypracowanie indywidualnego podejścia odpowiadającego oczekiwaniom Klienta.
Dzięki wielu latom zbieranych doświadczeń, specjaliści Pracowni Konsultingowej LEMITOR zapewniają wysoką jakość merytoryczną prowadzonych prac i sprawną ich organizację. Usługa ma charakter kompleksowy i obejmować może również aktywny udział w stosownej procedurze administracyjnej.
Usługi świadczone są przez specjalistów Pracowni Konsultingowej LEMITOR posiadającej certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z normą PN-EN/ISO 9001 wydany przez TÜV NORD Polska oraz System Zarządzania Środowiskowego zgodny z normą PN-EN/ISO 14001.
Sprawdź kompetancje
Certyfikaty
Certyfikaty ISO 9001 i ISO 14001
Pracownia Konsultingowa LEMITOR wdrożyła i stosuje system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001 oraz system zarządzania środowiskowego zgodny z ISO 14001. Zapewnia to, że usługi doradcze świadczone są z uwzględnieniem zasad jakości w tym w szczególności: zorientowania na klienta, zaangażowania ludzi i ciągłego doskonalenia jak również z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska i działań ukierunkowanych na ograniczanie zużycia surowców i energii.