Początek roku akademickiego to dobra sposobność dla podsumowań. Poprzedni, zakończyliśmy kolejnymi punktami ECTS, które uzupełniły już posiadane kompetencje członków zespołu LEMITOR. To przykład tego, jakie działania podejmować może organizacja dążąca nie tylko do zachowania ale i wzmocnienia przewagi konkurencyjnej we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się środowisku.
Zacznijmy od gratulacji…
Może nieskromnie, ale skoro jest powód, to nie nie ma co się powstrzymywać. Zespół LEMITOR powiększył się wszak o kolejnego już absolwenta studiów podyplomowych Project Management (wraz z certyfikatem AgilePM Foundation) organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Kompetencje wzmocniliśmy również w obszarze ESG czego przejawem jest kolejne świadectwo ukończenia studiów podyplomowych – tym razem organizowanych przez renomowaną Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie i poświęconych zrównoważonym finansom i ESG.
Oczywiście trzymamy kciuki za kolejnych członków zespołu, którzy są w trakcie realizacji studiów pn. Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu organizowane przez Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską i Gdański Uniwersytet Medyczny, tworzących Związek Uczelni Fahrenheita.
A wspomniany już nowy rok akademicki to jak wierzymy kolejne nowe inspirujące nas wyzwania. Za wcześnie aby zdradzać szczegóły, ale już cieszymy się na kolejną edycję organizowanego przez LEMITOR stażu, który zawsze jest dla nas inspiracją i przyczynkiem dla nowych doświadczeń współpracy z kolejnym młodym pokoleniem specjalistów ochrony środowiska!
…i pozwólmy sobie na chwilę refleksji nad społeczeństwem informacyjnym…
Zgodnie z definicją stosowaną przez GUS, społeczeństwo informacyjne to „społeczeństwo znajdujące się na takim etapie rozwoju, na którym osiągnięty poziom techniki informatyczno-telekomunikacyjnej stwarza warunki techniczne, ekonomiczne, edukacyjne i inne do wykorzystywania informacji w produkcji wyrobów i świadczeniu usług”. Nie jest to pojęcie nowe, jego początki sięgają wszak lat sześćdziesiątych. Stanowi jednak ważny punkt odniesienia, niejednokrotnie kwalifikowany jako wyznacznik kolejnej – po epoce pary i rozwoju przemysłowego – rewolucji.
…i rewolucją cyfrową
Danologia zwaną też danetyką aczkolwiek najpełniej kojarzona jest pod angielskim terminem „data science”. Obejmuje ona szereg rozwiązań odwołujących się do procesów, algorytmów i systemów które bazując na podstawach naukowych służą do generowania i ustanawiania wniosków i konkluzji z poddawanych analizie zbiorów danych. W praktyce obejmuje zagadnienia eksploracji danych (ang. data mining) i analizy dużych zbiorów danych (ang. big data).
Wszystko to stanowi niejako wstęp do pochodnych kierunków rozwoju, których wymiernym efektem jest sztuczna inteligencja (ang. artificial inteligence) coraz powszechniej wkraczająca w naszą rzeczywistość oraz internet rzeczy (ang. internet of things). W szczególności ten ostatni zaczyna odgrywać istotne znaczenie jako narzędzie wsparcia zarządzania – nie tylko własną nieruchomością (smart home) ale i całymi organizmami miejskimi (smart cities).
A gdzie tu środowisko?
Całość przytoczonych powyżej zagadnień kojarzy się przede wszystkim z technologią i konsumowanymi na jej potrzeby zasobami surowców i energii. Nie oznacza to jednak, że muszą one stać w sprzeczności z ideą działań zmierzających do lepszego, bardziej racjonalnego korzystania ze środowiska. Wręcz przeciwnie, wszak możliwości jakie dają nowe technologie umożliwiają również niedostępny dotychczas poziom predykcji zjawisk zachodzących w przyrodzie. Nie tylko jeżeli chodzi o zjawiska meteorologiczne czy też hydrologiczne ale przede wszystkim jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju interakcje pomiędzy emisją zanieczyszczeń do powietrza, hałasem, sposobem zagospodarowania terenu a wreszcie również i sposobem funkcjonowania człowieka. Przejawem takiego podejścia są podejmowane próby tworzenia narzędzi dynamicznych, działających w czasie rzeczywistym. przykładem jest tu chociażby powstała w zespole LEMITOR dynamiczna mapa hałasu i dynamiczna mapy jakości powietrza.
Wyzwania, którym trzeba sprostać
Opisane powyżej zmiany wynikające z przebiegającej rewolucji cyfrowej wpływają w istotny sposób na codzienne funkcjonowanie. Nie dotyczy to wyłącznie sfery prywatnej – tego jak współczesny człowiek spędza wolny czas, czym kieruje się podejmując decyzje zakupowe lub też ogólniej – jak funkcjonuje w swoim środowisku. Zmiany te dotyczą bowiem również – a może przede wszystkim – życia zawodowego. To jak efektywnie realizowane są codzienne obowiązki i jak rozwiązywane są pojawiające się problemy w dużej mierze jest wypadkową cech osobistych jak i dostępnych w danym miejscu i czasie – zasobów. Te natomiast w istotnym stopniu mogą być wsparte poprzez właściwe wykorzystanie dostępnej wiedzy i narzędzi których istnienie stanowi wprost konsekwencję istnienia zjawisk i zachowań charakteryzujących społeczeństwo informacyjne i towarzyszącą mu rewolucję cyfrową.
W tym kontekście kluczowa staje się umiejętność identyfikowania szans i ryzyk związanych nie tylko z dostępnością nowych narzędzi. Istotne staje się również nieustanne rozwijanie kompetencji osobistych zespołu – zarówno w zakresie merytorycznym jak i umiejętności miękkich.